Hirdetés advertisement advertisement
advertisement advertisement

A sportfogadás pszichológiája, avagy miért szeretnek a rajongók hazardírozni

A sportfogadás pszichológiája, avagy miért szeretnek a rajongók hazardírozni
  • Dátum:december 2.
Hirdetés

A sportfogadás már régóta az emberiség életéhez tartozó szórakozás, egyes források szerint már időszámításunk előtt 3000-ben az egyiptomiak is előszeretettel fogadtak különféle játékokra. A sportfogadás napjainkra globális jelenséggé vált, amely millió rajongó képzeletét és pénztárcáját foglalja el. Ez a szórakozás nem csupán egy egyszerű játék a pénzzel, hanem egy igen összetett témakör, ahol több terület is keresztezi egymást. 

Az egyik terület a pszichológia. Elmondhatjuk, hogy a sportfogadás egy többdimenziós pszichológiai jelenség, ahol az érzelem, a kockázat és a társadalmi dinamikák találkoznak. E bonyolult pszichológiai mechanizmusok megértése segíthet az egyéneknek megalapozottabb döntéseket hozni és felismerni a potenciálisan problémás mintákat. Ez a rövid cikk feltárja azokat a mechanizmusokat, amelyek a rajongókat sportfogadásra ösztönzik.

A fogadás nyújtotta izgalom

Felmerülhet a kérdés, hogy vajon miért vesz részt valaki egyáltalán sportfogadásban. Az izgalom talán egyértelmű oka ennek, az alábbiakban pedig néhány más szempontot is bemutatunk.

Kockázat és jutalom

A sportfogadás vonzereje messze túlmutat a lehetséges pénzügyi nyereségen. A fogadók alapvetően többszörös pszichológiai késztetés által motiváltak, melyben a legfőbb talán az izgalmi állapot folyamatos keresése. Milyen tényezők játszanak tehát szerepet?

 

  • Izgalom és stimuláció: A fogadás adrenalin löketet biztosít, amelyet sokan inherensen élvezetesnek találnak, átváltoztatva a passzív sportnézést aktív, tétekkel teli élménnyé.
  • Képesség és kontroll érzete: Sok fogadó úgy véli, tudása révén képes megjósolni az eredményeket, ezzel létrehozva az irányítás illúzióját a véletlennel szemben.
  • Pénzügyi vágy: A jelentős anyagi nyereség lehetősége az egyén anyagi helyzetének átalakulásának reményét jelenti, bármily valószínűtlen is az.
  • Szórakozási érték: A fogadás további réteget ad a sportfogyasztáshoz, jelentőségteljessé téve még a legbanálisabb mérkőzéseket is.

 

Nem is beszélve arról, hogy ma már a fogadás pillanatok alatt lehetséges az online fogadóirodákban, valamint a legális magyar online kaszinó oldalak felületén, akár magyar játékosoknak is. Ezen platformok mellett szól az is, hogy könnyedén válthatunk a kategóriák között, így akár a sportfogadók is kipróbálhatják a nyerőgépeket, és vice versa.

 

Érzelmi hullámok

Aki játszik, előbb-utóbb megtapasztalja a nyerés és a vesztés érzését. Ezekhez az eseményekhez intenzív izgalom / öröm vagy bánat, illetve harag is társulhat. Sok ember életéből hiányoznak ezek a szélsőséges érzelmi epizódok, ezért a sportfogadás nyújtotta hullámvasutat választják.

Ennek természetesen veszélye is van, ezért érdemes szakember segítségét kérni, ha a sportfogadás akadályozza a hétköznapi normális működésünket.  Az alábbi táblázatban megpróbáltuk összegyűjteni az érzelmek és viselkedési következmények skáláját, melyeket a sportfogadás élménye válthat ki.

 

Érzelmi állapot Nyerési forgatókönyv Vesztési forgatókönyv
Élettani válasz Megnövekedett dopamin, eufória Megemelkedett stressz hormonok, csalódottság
Pszichológiai hatás Megnövekedett önbizalom, érvényesítés Potenciális szégyen, vágy a megváltásra
Viselkedési következmény Fokozott esély további fogadásra Potenciális kényszeres „üldözési” magatartás

 

Érzelmi bevonódás a csapatokba

Jelenlegi rajongóként a fogadó személy egyszerűbbnek találhatja bizonyos események megjóslását, de egy adott csapatra többször fogadók is átélik a nagyobb szintű érzelmi bevonódás élményét. Egy már ismert csapat híreit olvasva könnyebb „spekulálni” a csapat állapotából (sérült játékosok, forma stb.), jövőbeli játékosainak tudásából, statisztikáiból egy meccs kimenetelére vagy egyéb eseményeire. 

Vegyük például a Real Madrid csapatát, napjainkban jelent meg a hír, hogy kulcsposztra igazolna a Real Madrid. A jövőbeli játékos kiléte, például, hogy milyen agresszív befolyásolhatja a sárga lapok vagy akár a gólok számát is. Tehát egy sportfogadással gyakran foglalkozó rajongó ezeket a híreket megvizsgálva szert tehet némi előnyre a többi fogadóval szemben.

A szurkolás hatása

A csapathűség mélyen befolyásolja a fogadási magatartást. Egyes források szerint:

 

  • A sportfogadók 65%-a erősebb érzelmi érintettségről számol be, amikor kedvenc csapatára fogad.
  • A rajongók 40%-kal nagyobb valószínűséggel hoznak irracionális fogadási döntéseket, ha a kedvenc csapatuk érintett.
  • Az érzelmi kötődés felülírhatja a racionális kockázatértékelést.

 

Kognitív disszonancia

A rajongók gyakran alkalmazzák a pszichológiai stratégiákat fogadási döntéseik igazolására:

 

  • Megerősítési torzítás: Információk szelektív értelmezése a meglévő meggyőződések támogatására
  • Utólagos okoskodás: Annak hite, hogy a múltbeli eredmények utólag jobban érthetőek
  • A kontroll illúziója: A véletlenszerűen bekövetkező események befolyásolásának túlbecsülése
  • Optimizmus torzítás: Hit abban, hogy a saját nyerési esélyek magasabbak a statisztikai valóságnál

 

Pszichológia mechanizmusok

Most pedig nézzük meg közelebbről, hogy milyen pszichológiai mechanizmusok állnak e folyamatnak a hátterében.

 

Dopamin és nyerés

A dopamin, az öröm és jutalom neurotranszmittere, kulcsfontosságú neurokémiai szerepet játszik a fogadási izgalomban. A nyerés erőteljes dopaminfelszabadulást vált ki, ami biokémiailag megerősíti a fogadás élményét, potenciálisan függőséget okozva. Ezért érdemes néha szünetet tartani a fogadások között, illetve egyéb dopamint felszabadító tevékenységet végezni, például rendszeresen sportolni.

 

Veszteségek üldözése

A veszteségek után történő folyamatos fogadás jelensége egy összetett pszichológiai ciklust jelent. Ennek az első lépése a kezdeti veszteségekből adódó érzelmi szorongás. Ezt követi az érzékelt közeli kudarc, aminek hatása a remény újjáéledése. A folyamatos fogadás aztán viszont újabb veszteségeket okozhat. Így érkezünk el a ciklus negyedik lépéséhez, a pszichológiai racionalizációhoz, ezt követően pedig a ciklus folytatódik.

Társadalmi hatások

A sportfogadásnak természetesen számos társadalmi hatása van. Az alábbiakban ezt vizsgáljuk meg tüzetesebben.

Közösségi részvétel

A fogadás a sportnézést egyéni élményből kollektív tapasztalattá alakítja. A világon rengetegen választják közös szórakozásnak a sporteseményeken való részvételt és akár közös fogadásokat is köthetnek a sportélmény még magasabb szintre emelésének érdekében. Egyes közösségi terekben, például bárokban és kocsmákban lehetőség van sportfogadásra is.

Természetesen manapság az online tér és az ott található fórumok, fogadói csoportok és közösségi média platformok olyan közösségeket hoznak létre, ahol a tagok:

 

  • tapasztalatokat osztanak meg;
  • stratégiákat vitatnak meg;
  • kollektív izgalom generálódik.

 

Tehát a közösségi részvétel már nem csak az offline térre koncentrálódik, ráadásul akár közös meccsnézésre is van lehetőség annak ellenére, hogy a meccset nézők fizikailag nem tartózkodnak egy térben.

Csoportnyomás (peer pressure)

A társadalmi dinamikák jelentősen befolyásolják a fogadási magatartást, általában növelik a fogadások számát és összegét:

 

  • Normalizált fogadási diskurzus (Megszokott a fogadásról beszélni.)
  • Fogadási gyakorlatok társadalmi érvényesítése (Közös fogadás, meccsnézés stb.)
  • Érzékelt csoportelvárások („MI mindig fogadunk erre a csapatra.”)
  • Versengő társadalmi összehasonlítások („A MI tippjeink jobbak.”)
  • Digitális platformok fogadási narratíváinak felerősítése (Egy témakör, esetlegesen torz információáramlás.)

Megjegyzés: Ha te vagy valaki, akit ismersz, szerencsejáték-függőséggel küzd, kérj segítséget tanácsadótól vagy szenvedélybeteg-támogató szolgáltatásoktól.